תערוכה | ארשת פנים | פברואר 2020

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]פתיחה: יום חמישי, 13.2.20, בשעה 19:00 (גלריה עליונה ותחתונה)
נעילה 14.3.20
שעות פתיחה: ימים א’-ה’ | יום ו’ – 10-12.30 ובשעות המופעים
הכניסה חופשית
אוצר התערועה: דורון פולק[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”6226″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]“ארשת פנים”
אורית הלפרן / שלום בלכמן
מגוף אדם הבנוי ממפה גאוגרפית צומח ראש אנושי המביט אלינו הצופים בו ומזמין אותנו להכנס אל עולמה האישי המרתק של אורית הלפרן. זה הוא אחד מציוריה החזקים בתערוכה, ציור מעורר מחשבה. נושא המיפוי ככלל, תופס חלק נכבד מיצירותיה, מרביתן עשויות במיומנות בסגנון הפיגורטיבי. המיפוי הנו דו משמעי בציורים. מצד אחד הוא מיפוי סלקטיבי של אנשים, המשמשים להלפרן כמודלים חיים לציוריה ומצד שני, זה הוא מיפוי נפשי, המעיד על מצבי רוח והלכות החיים.
הגורם האנושי הוא הקו המשותף לכל הציורים, וניכר, כי אורית הלפרן הנה אוהבת אדם, אוהבת את משפחתה ואוהבת את התמודדותה עם אותן דמויות שהיא מטביעה על בדי תמונותיה. הציורים עוסקים בכל סצינות החיים המקיפות אותנו, רובם חושפים נופים אורבאניים ומקומות המוכרים לנו מחיי היומיום. וזהו כוחה של אורית הלפרן, היא יכולה ליצור באמצעות מברשתה אפיזודות יומיומיות שגרתיות ולהעצים אותן בציור ריאליסטי מוקפד, בצבעים מרהיבים ולרתק בכך את צופיה.
סדרה ייחודית בתערוכה עוסקת בדמויות של נשים בתנועה. רקדנית בלבן מחוללת במרחב, רוכבת על אופניים, צעירה במירוץ ודמות ספורטיבית שרירית הפורצת את המסך. הנשים אצל אורית הלפרן מייצגות תמיד את האישה הבוטחת, החזקה והיפה. יש בציורים אידיאליזציה והערכה עמוקה לדמות הנשית לסוגיה והיא משתלבת עם מרקם היופי והאוטופיות המאפיינים את יצירותיה. בחלק מן העבודות מחוברים אל גוף האישה פרחים, שכמו בעבודותיה של פרידה קאלו , הם חלק בלתי נפרד מהסמלים האלגוריים של היופי והרומנטיקה מהטבע. בחלק מהעבודות יש דיאלוג עם צפרים, גם הוא מוסיף טעם וניחוח מיתי עלום למרחב האידילי בציורים.
שלום בלכמן מפסל דמויות אנושיות וחיות אמפאטיות, משתמש ברשת ובחוטי מתכת באמנותו . ה”גריד” (מוטיב הרשת) משמש אצלו לא רק כסמל – אלא גם כחומר פיזי ממשי לפיסול. סדרת הדמויות המפוסלת בקו אחד מינימליסטי מציגה קשררומנטי בין בני הזוג. בעוד הקו המפוסל מתכתב עם המרקם השכלתני, הדיוקנאות העשויים מהרשת מגלים קשר ויחס רגשי ואמפאטי לגורם האנושי. ארשת הפנים בפסלים מתחברת היטב לדמויותיה של אורית הלפרן[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]